آشنایی با بزرگ ترین برندهای لوازم کوهنوردی

مترجم سایت

تبلیغات

تبلیغات

زبان

فروشگاه کتاب

فروشگاه کتاب

موضوعات

موضوعات

تبلیغات

تبلیغات

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

مکان تبلیغ شما

مکان تبلیغ شما

لینک دوستان

لینک دوستان

توریست را محبوب کنید:

شاهین گشت

تور های نوروزی

آشنایی با بزرگ ترین برندهای لوازم کوهنوردی

برندهای بزرگی در زمینه تولید لوازم کوهنوردی وجود دارد که کیفیت شان حاصل تجربیات چندین ساله و ارتقاء نسل به نسل محصولات آنهاست. در ادامه با مجله گردشگری شاهین گشت همراه باشید.

 
 
 

 

 
shahin gasht
 

 

بدون شک تولید لوازم کوهنوردی و ورزشی تفاوت اساسی با سایر محصولات مثل پوشاک و … دارد، بله در این زمینه کیفیت حرف اول را می زند! کیفیتی که حتی قیمت و در برخی موارد زیبایی هم فدای آن می شود و باید هم این گونه باشد. امروزه برندهای بزرگی در زمینه تولید لوازم کوهنوردی وجود دارد که کیفیت آن ها حاصل تجربیات چندین ساله آن ها و ارتقاء نسل به نسل محصولات آن هاست. در اینجا قصد داریم به معرفی برخی از این شرکت ها و تاریخچه مختصری از آنها بپردازیم.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
1. دیوتر ( Deuter )
 

این کمپانی در 1898 توسط “Hans Deuter” در آلمان پایه گذاری شد. محصولات ابتدایی این شرکت شامل بسته های مراسلات پستی بود. در سال های بعدی بافت پارچه های کتانی، بادبان، کرباس و … به محصولات آن اضافه شد. در 1910 “دیوتر” اقدام به تولید نخستین کوله پشتی، کیسه های دستی و چادرهای نظامی و ذخیره برای ارتش کرد. Willi Rickmer در 1928 اقدام به سفر جستجوگرانه به ناحیه ای دورافتاده در پامیر کرد و دیوتر محصولاتی مانند کوله پشتی، ساک و چادر را در اختیار او قرار داد و پس از آن استفاده از محصولات دیوتر در سطح جهان گسترش پیدا کرد.

 

در 1938 نخستین صعود از جبهه شمالی “Eager” با استفاده از محصولات این کمپانی انجام شد. “Hermann Buhl” نخستین صعود کننده “نانگاپاربات” در 1953 با استفاده از محصولات “دیوتر” اقدام به صعود کرد. در 1984 نخستین کوله پشتی با تکنولوژی “aircomfort” (سیستم شبکه ای و توری جهت تهویه هوا در ناحیه کمر) ساخته شد. در 1995 اولین “کیسه خواب” های این کمپانی تولید شد. در طی چند دهه بعد محصولات دیوتر و بویژه کوله پشتی های آن مجهزتر و با تکنولوژی جدید تکمیل شده است.

 

محصولات فعلی دیوتر شامل انواع کوله پشتی، کیف و ساک، کیسه خواب، کیسه های آب مخصوص کوله، بطری های آب بوده و در آینده نیز ابزار سنگنوردی به محصولات آن اضافه خواهد شد.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
2. اسکارپا ( Scarpa )
 

این شرکت در سال 1938 در ایتالیا تاسیس شد. در ابتدا یک کارگاه کوچک بود که به تولید کفشهای دست دوز مشغول بود و به تدریج و پس از گذشت سال ها توانسته به جایگاه فعلی خود برسد، جایگاهی که امروزه همه اسکارپا را به عنوان یک تولید کننده برتر کفش کوهنوردی می شناسند. این شرکت انواع مختلفی از کفش از قبیل کفش پیاده روی تا کفش های هیمالیانوردی و آلپاین را تولید می کند. این شرکت مدعی است که به روز ترین علوم فیزیک، شیمی، پزشکی و زیست محیطی را در تولید محصولات خود به کار می برد.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
3. سالیوا ( Salewa )
 

پایه گذار این کمپانی آلمانی “josef liebhart” در 1935 بود. تولیدات نخستین این شرکت شامل کیف دوربین، کوله پشتی و توپ فوتبال از جنس چرم بود. در 1955 این کمپانی با گسترش محصولات خود حامی “هرمان هابر” در صعود به کوه های “آند” شد. بعدها “سالیوا” اقدام به تولید پیچ های مخصوص یخ نوردی کرد و کرامپون های مخصوص کفش را نیز به محصولات خود افزورد.

در دهه 80 و با همکاری جدی “رینهولد مسنر” و “کورت آلبرت” ایده های جدیدی در خصوص محصولات و بصورت جدی مورد آزمایش قرار گرفتند. توجه “سالیوا” معطوف به ساخت محصولات مقاوم و در عین حال بسیار سبک شد، بنحوی که اقدام به تولید کارابین 33 گرمی و کاپشن 350 گرمی کرد. همچنین تولید کفش های کوهنوردی از 2005 به محصولات این کمپانی اضافه شد. نماد شرکت سالیوا، طرح یک عقاب در حال پرواز است. این کمپانی در حال حاضر محصولات متفاوتی شامل انوع کفش های کوه نوردی، کرامپون، کوله پشتی، چادر، لباس های کوهنوردی و طبیعت گردی را تولید می کند.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
4. لاسپورتیوا ( La sportiva )
 

این کمپانی در 1928 توسط “نارسیسو دلانو” در ایتالیا پایه گذاری شد. او تجارت خود را با ساخت پوتین ها و کفش های چوبی برای کشاورزان و هیزم شکنان و چوب برها شروع کرد. در طول جنگ دوم جهانی این کمپانی پوتین های کوهنوردی خود را در خدمت سربازان ایتالیایی قرار داد. او در 1950 اقدام به ساخت کفش های مخصوص اسکی کرد و برای نخستین بار برند La sportiva را معرفی کرد که امروزه برند معروفی در کفش های کوهنوردی، دو، اسکی و سنگنوردی است.

 

 

 

این کمپانی قهرمانان زیادی را در رشته های اسکی آلپاین، کوهنوردی، سنگنوردی و … حمایت کرده است که در میان این قهرمانان میتوان به “Tommy Codwell” و “Kevin Jorgeson” که با صعود آزاد از دیواره “Dawn Wall” واقع در پارک ملی یوسیمیتی در ایالت کالیفرنیا توجه جهانیان را بخود معطوف کردند نام برد.

 

این کمپانی بعدها و در جهت توسعه کفش های مخصوص سنگنوردی همکاری خود را با “Tommy Codwell” ادامه داد. در حال حاضر کارخانه این کمپانی در “Ziano di Fiemme” که دهکده کوچکی در “dolomite”، در سایه دهانه قله “lime stone” و دره های یخ زده و مشهور به ساخت کفش های دست دوز است و آلپ نوردان بزرگی چون ”رینهولد مسنر” و “والتر بوناتی” در این مکان اقدام به تجربه اندوزی کرده اند، واقع شده است.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
5. کمپ ( Camp )
 

این شرکت در سال 1989 در ایتالیا تاسیس شد و همانند سالیوا در زمینه تولید انواع تجهیزات و لوازم کوهنوردی فعالیت دارد. هر چند در ایران کمپ را بیش تر با کیسه خواب و چادر و کوله پشتی هایش می شناسیم ولی جالب است بدانید این شرکت در زمینه تولید لوازم ایمنی برای کارگران ساختمانی، معدنی، حفاری و … هم سرمایه گذاری های عظیمی انجام داده است و حتی برای آتش نشان ها هم (البته قسمت های کار در ارتفاع) لوازم تولید می کند.

 

 

 
6. آسالو ( Asolo )
 

“آسالو” نام شهری در شمال ایتالیاست که به علت کوه های فراوانش به “شهر صد افق” مشهور شده است. همه چیز از 1946 و جایی شروع شد که خانواده ”Zanatta” اقدام به افتتاح مغازه ای کوچک کردند که توسط اعضای خانواده اداره می شد. طی سال های بعد به دقت و خلاقیت آن ها افزوده شد و در نتیجه فروشگاه آن ها نیز گسترش پیدا کرد. پس از جنگ ایتالیا شاهد شکوفایی اقتصادی بود و این فرصت خوبی برای رشد و توسعه شور و هیجان این خانواده برای تولید کفش بود و به این ترتیب نسل بعدی تولیدات این کمپانی را به عهده گرفتند. ساخت نخستین کفش کوهنوردی سنگین با استفاده از ”Cordurra” (نوعی پارچه مخصوص و بادوام) موجب راه یابی محصولات آن ها به بازارهای جهانی شد.

 

تعهد خانواده “Zanatta” امروز به نسل چهارم سازندگان کفش منتقل شده است. مرکز اصلی کمپانی “آسالو” در “Treviso” ایتالیا واقع شده است. محصولات این کمپانی به انواع کفش های کوهنوردی محدود می شود و نکته جالب آن که دو نوع از کفش های این کمپانی، ”شیراز” و “کرج” نامگذاری شده است.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
7. پتزل ( Petzl )
 

این کمپانی در سال 1975 و توسط “ Fernand Petzl ” در کشور فرانسه بنیانگذاری شد. او در 1912 بدنیا آمد و در 17 سالگی به غارنوردی پرداخت. در سال 1968 نخستین طناب کوهنوردی خود را تولید و نام “Fernand Petzl Products” را روی آن گذاشت و 5 سال بعد اقدام به تولید چراغ پیشانی ساخت خود کرد.

 

کمپانی پتزل در سال 1975 در فرانسه تاسیس شد و شروع به تولید محصولات خود کرد. دو سال بعد از تاسیس، نخستین هارنس ساخت این کمپانی تولید شد و متعاقب آن تولید محصولات ورزش های صعودی مانند کوهنوردی و صخره نوردی شروع شد. نخستین چراغ پیشانی ساخت کمپانی با نام “zoom” در 1981 تولید شد. توسعه این کمپانی تا حدی بود که در 2001 حدود 600 محصول متفاوت تولید می کرد. “Fernand Petzl” در سال 2003 از دنیا رفت و هم اکنون پسرش “Paul” عهده دار اداره کمپانی است. در حال حاضر محصولات این کمپانی شامل چراغ پیشانی، هارنس، کلاه ایمنی، طناب، کرامپون، کلنگ یخنوردی، لوازم حرفه ای فرود و صعود و … است. “Petzl team” که از تعدادی کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای تشکیل شده است به این کمپانی در تولید محصولاتش مشاوره داده و پس از تولید نیز آزمایش عملی محصولات بر عهده آنها است.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
8. مارموت ( Marmot )
 

“مارموت” نوعی سنجاب است که در کوهستان زندگی می کند. ایده راه اندازی این برند توسط “Eric Reynolds” و ”Dave Huntley” در 1971 و در حال مطالعه برای پروژه یخ شناسی در آلاسکا شکل گرفت.

طی دو سال بعد این دو اقدام به ساخت پیش نمونه های محصولات خود در خوابگاه محل اقامت کردند نخستین محصولات شامل جلیقه، ژاکت و کیسه خواب 45- درجه فارنهایت (43- درجه سانتی گراد) بودند. متعاقب آن در بهار 1974، آنها اقدام به اجاره ساختمان 100 ساله ای در جنوب شهر و خرده فروشی در آن کردند و در واقع در همین وقت کمپانی “مارموت” متولد شد.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
9. لاوآلپاین ( Lowe Alpine )
 

لاوآلپاین شرکتی است که برای هر نوع فیزیک بدنی و هر نوع جنسیت و سن و سالی و حتی برای هر فصل از سال محصول خاص و مناسب با آن را تولید می کند! این شرکت هم ایتالیایی است و در سال 1967 آغاز به کارکرده است. لباس کوهنوردی، کوله پشتی کوه و چادر کوهنوردی از جمله محصولاتی هستند که این شرکت تمرکز اصلی خود را روی طراحی و ساخت آنها گذاشته است.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
10. نورث فیس ( The North Face)
 

نام این کمپانی مترادف رخ شمالی و اغلب فراموش شده کوهستان است. اما از قضا نامگذاری “نورث فیس” مربوط به ساحل دریاست، درست جایی در ارتفاع 150 فوت از سطح دریا در ساحل شمالی سانفرانسیسکوی آمریکا. در 1966 در این منطقه دو نفر از علاقمندان کوهنوردی اقدام به تاسیس فروشگاه کوچکی برای خرده فروشی لوازم کوهنوردی کردند.

 

نورث فیس ادعا می کند که رابطه ناگسستنی با طبیعت دارد و در تلاش است این طرز فکر را به نسل های بعدی هم انتقال دهد. مدت کوتاهی بعد از تاسیس فروشگاه، این فروشگاه کوله پشتی و ابزار کوهنوردی بنام “North Face” مشهور شد. در 1968 این فروشگاه به ناحیه دیگری در سانفرانسیسکو منتقل و شروع به طراحی و ساخت لوازم تخصصی کوهنوردی بنام خود کرد. در طی دهه 1960 این کمپانی حامی کوهنوردان بسیاری در سفرهای طولانی آنها بود که برخی از این نقاط هنوز دست نیافتنی هستند. از دهه 1980 این کمپانی با ورود به عرصه ورزش اسکی اقدام به ساخت و تولید لباس های مخصوص اسکی کرد. در پایان این دهه “نورث فیس” تبدیل به تنها کمپانی تهیه کوله پشتی، کیسه خواب، لباس اسکی و وسایل طبیعت گردی در آمریکا شد. این دهه سرآغازی شد برای شروع فعالیت این کمپانی در زمینه طراحی و ساخت لباس های ورزشی، کوله پشتی ها، لوازم صخره نوردی و لوازم گردشگری.

 

طرح نیمه گنبدی لوگوی شرکت نماد ماراتن طولانی در میان دره ها و صخره هاست و از منظر تاریخی نیز اشاره به شروع هزاره سوم دارد. در حال حاضر و با گذشت حدود 50 سال از آغاز فعالیت، این کمپانی مقادیر زیادی از محصولات خود را صادر می کند. تولیدات “North Face” طیف گسترده ای از لوازم شامل: کفش کوهنوردی، کیسه خواب، ابزار، طناب، کاپشن های اسکی و گورتکس، کوله پشتی و … را در بر می گیرد.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
11. لوا ( Lowa )
 

بنیانگذاری این شرکت آلمانی الاصل توسط “Lorenz Wagner” در 1923 و در ایالت باواریای آلمان و با تولید کفش های آکسفورد انجام گرفت. در 1930 فرصت و موقعیت تولید کفش ایجاد و بنیان کار برای موفقیت های بعدی با تولید کفش برای پیاده نظام کوهستان گذاشته شد. در زمان بحران جنگ کره، مواد خام و اولیه افزایش قیمتی در حدود 50% داشت و در این ایام چرم احتکار می شد اما “لوا” برای سر پا ماندن مجبور به خرید مقدار زیادی مواد خام به قیمت گزاف کرد. 1953 Lorenz درگذشت و دختر و همسر او مسئولیت کارخانه را بعهده گرفتند و قدم به قدم ارائه محصولات را گسترش دادند.

 

در دهه 1970 و با استفاده از تکنولوژی جدید زمان این کمپانی اقدام به تولید کفش های 100% مقاوم در مقابل رطوبت و عایق در برابر سرما با حفظ شکل و انعطاف پذیری آن نمود. در 1993 کمپانی Dolomite این کمپانی را خرید و تولید کفش ها اسکی به طور کلی به قسمت ایتالیایی این کارخانه واگذار شد. در سال 2000، LOWA بیش از یک میلیون کفش فروخت که این مقدار در حال حاضر به دو برابر افزایش پیدا کرده است. از افتخارات این کمپانی اخذ استاندارد ISO 9001 در خصوص کیفیت محصولات آن است. LOWA در تمامی دسته های کوهنوردی شامل “mountaieering” ، ” backpacking” ، “rock climbing” و … دارای محصولات متنوع، با دوام و کیفیت بالاست.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
12. ویبرام ( Vibram )
 

هر شرکت بزرگی که تولید کننده کفش باشد حتما رد پایی از ویبرام در تولیداتش مشاهده می شود! ویبرام شرکتی است که استراتژی کاملا منحصر به فردی را برای خودش برگزیده است و آن تولید کفی یا همان زیره کفش است. این شرکت در سال 1937 در ایتالیا آغاز به کار کرده و استاندارد ترین و مقاوم ترین کفی های کفش را جهان تولید میکند.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
13. پریموس ( Primus )
 

برند پریموس نخستین بار با ساخت یک کپسول فشره توسط مهندس سوئدی بنام “فرانس ویلهلم لیندکوئیست” در 1892 مطرح شد و امروزه نام این شخص بعنوان پیشرو در ساخت چراغ های گازی مخصوص کمپینگ مطرح است. در سال 1897 وقتی “Andree” تلاش خود برای رسیدن به قطب شمال را با بالون آغاز کرد، کپسول پریموس را به همراه خود برد. همچنین وقتی “Amunden” در 1911 بعنوان نخستین انسان به قطب جنوب رسید، پریموس را همراه خود داشت.

 

 

 
shahin gasht
 

 

“ادموند هیلاری” هم در اولین صعود به اورست در 1953 از پریموس استفاده کرد. در دهه 50 و متعاقب فراگیر شدن استفاده از گاز مایع “LPG”، پریموس اقدام به تولید اجاق، فانوس و کپسول های “LPG” کرد. از آن پس محصولات بی شماری شامل کپسول، چادرکمپ، انواع فلاکس، چراغ گاز و فانوس و انواع وسایل مربوط به پخت و پز توسط این کمپانی و برای فعالیت هایی همچون کوهنوردی و طبیعت گردی و مسافرت و … ساخته شده است.

 

پی نوشت: گاز مایع یا ال پی جی (به انگلیسی: Liquefied Petroleum Gas) به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیب آنها گفته می شود که در حالت مایع نگه داشته می شوند. معمولا مقادیر کمی از ترکیباتی چون پروپیلن و بوتیلن نیز در کاز مایع موجود است.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
14. بلک دیاموند ( Black Diamond )
 

تاریخچه تجهیزات “بلک دایموند” به اواخر دهه 1950 میلادی باز می گردد، جایی که صخره نوردی بنام “yvon chuoinard” شروع به ساخت میخ های دست ساز و فروش آن داخل صندوق عقب خود در دره “یوسمیت” کرد. میخ های او به سرعت و به دلیل کیفیت آنها مشهور شدند و در پی آن تجهیزات “chuoinard” پا به عرصه وجود گذاشت. در اوایل 1989 و متعاقب ورشکستگی او و چندین دعوای حقوقی و ضرر و زیان شرکت، هنگامی که دارایی های شرکت او توسط شرکتی به مدیریت “peter metcalf” و چند مبدع و مبتکر دیگر خریداری شد “بلک دایموند” رسما تاسیس شد. در 1991 شرکت و 45 کارمند آن به دلیل همجوار شدن با کوه های واشنگتن و مناسب بودن این منطقه برای صخره نوردی و اسکی به ایالت”utah” منتقل شد. در پی آن در 1996 در سوئیس و در 2006 در چین و با هدف در دسترس بودن گسترده محصولات در اروپا و آسیا، این کمپانی اقدام به تاسیس نمایندگی در این دو کشور کرد.

 

این شرکت در 2015 اعلام کرد که قصد گسترش شرکت و محصولات خود را دارد و متعاقب آن نمایندگی اروپا به اتریش منتقل شد. “Black Diamond” طیف گسترده ای تجهیزات کوهنوردی، اسکی و صخره نوردی، شامل: انواع هارنس، تجهیزات یخ نوردی، باتون کوهنوری، چراغ پیشانی، چادر کوهنوردی، کارابین و … را در بر می گیرد. سود این شرکت در سال 2010 حدود 90.000.000 دلار برآورد شده است!

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
15. لومر ( Lomer )
 

داستان کمپانی لومر از جایی آغاز شد که “Dionisio Merlo” در 1948 شروع به ساختن کفش در شهر”Monte Belluna” ایتالیا کرد. آوازه این کمپانی به دلیل نحوه ساخت و کیفیت محصولات به سرعت فراگیر شد. در 1975 “Dionisio” بازنشسته شد و زمام امور را به پسرش سپرد. امروزه نیز “لومر” به صورت خانوادگی اداره می شود و پس از قریب به 35 سال هنوز محصولات با کیفیتی ارائه می کند که به دلیل آن است که در ایتالیا و با مواد درجه یک ساخته می شوند.

 

فعالیت کمپانی”لومر” به ساخت انواع کفش های کوهنوردی سنگین، کوهپیمایی، پیاه روی و … محدود می شود و محصولی بجز کفش تولید نمی کند. عمده محصولات این کمپانی از پارچه “sympatex” ساخته شده اند.

 

 

 
shahin gasht
 

 

 
16. Mountain Hardwear
 

در 1993 گروهی از کارکنان سابق کمپانی”Sierra Desings” تصمیم به بنا نهادن کمپانی جدید با نام “Mountain Hardwear” کردند. “Ed viesture” که تمامی 14 قله 8000 تایی را فتح کرده بود، کمک شایانی به توسعه این کمپانی کرد. در حال حاضر بیش از 90 نفر در دفتر این کمپانی در “کالیفرنیا” مشغول به کار هستند و در حدود 35 نمایندگی در سراسر جهان به فروش محصولات آن اشتغال دارند.

 

این کمپانی حامی ورزشکاران بزرگی در رشته های کوهنوردی ، صخره نوردی و اسکی بوده است و آنها ادعا می کنند بهترین تجهیزات را برای صعود کنندگان 8000 تایی تا ورزشکاران آماتور مهیا کرده اند. همچنین بیشترین چادرهای کمپینگ در مسیر قله های 8000 تایی را محصولات این کمپانی تشکیل می دهد. محصولات این شرکت عمدتا شامل کوله پشتی، کیسه خواب، چادر، شلوار و کاپشن، دستکش و کلاه است.

 

 

 
shahin gasht

 

 


 • تاریخ ارسال : جمعه 1 بهمن 1395 ساعت: 22:5
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,,,

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلببرای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:تبلیغات
تبلیغات

تبلیغات

آمار

آمار

  آمار مطالب آمار مطالب
  کل مطالب کل مطالب : 95
  کل نظرات کل نظرات : 27
  آمار کاربران آمار کاربران
  افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
  تعداد اعضا تعداد اعضا : 4

  آمار بازدیدآمار بازدید
  بازدید امروز بازدید امروز : 1165
  بازدید دیروز بازدید دیروز : 1459
  ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 117
  ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 146
  آي پي امروز آي پي امروز : 388
  آي پي ديروز آي پي ديروز : 486
  بازدید هفته بازدید هفته : 8801
  بازدید ماه بازدید ماه : 41967
  بازدید سال بازدید سال : 185518
  بازدید کلی بازدید کلی : 1021077

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آی پی آی پی : 93.158.213.26
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :
  تاریخ امروز امروز :
  خبرنامه

  خبرنامه

   براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود   آخرین نطرات کاربران

   آخرین نطرات کاربران

    axoniouffaxoniouff - <a href=http://cialiswwshop.com/>buy cialis 20mg</a> - 1400/5/15
    axoniouffaxoniouff - <a href=https://ponlinecialisk.com/>cheap cialis</a> - 1400/4/28
    axoniouffaxoniouff - <a href=http://vskamagrav.com>kamagra 100 without prescription - 1400/3/25
    JefferySamJefferySam -
    <a href="https://vk.com/aktualnie_vakansii_russia">Работа в Перекрёстке Уфа</a> - 1400/1/19
    JefferyJawJefferyJaw -
    <a href="https://vk.com/aktualnie_vakansii_russia">Работа в Перекрёстке Саратов</a> - 1400/1/19
    روغن خراطینروغن خراطین - سلام وقت بخیر

    من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

    ممنون ازتون بابت سایت خوبتون - 1399/8/14
    روغن خراطینروغن خراطین - Hello good time

    I came here last week and used it and came back to collect information for my university

    Thank you for your good site

    <strong><a href="http://iemt.ir/kharatin/">روغن خراطین</a></strong> 100 درصد اصل

    -.:.-.:.-

    <a href="https://iemt.ir/"><strong>کانون طب ماندگار ابن سینا ایران</strong></a>

    <hr />

    سلام وقت بخیر

    من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

    ممنون ازتون بابت سایت خوبتون

    <strong><a href="http://iemt.ir/kharatin/">روغن خراطین</a></strong> 100 درصد اصل

    -.:.-.:.-

    <a href="https://iemt.ir/"><strong>کانون طب ماندگار ابن سینا ایران</strong></a> - 1399/8/14
    روغن خراطینروغن خراطین - سلام امیدوارم روز سرشار از انرژی داشته باشید و البته کی خبر خوب بشنوید

    ممنون کلی برام مفید بود واقعا

    دلم نیومد کامنت نزارم و تشکر نکنم - ممنون ادمین - 1399/7/15
    brand cialis onlinebrand cialis online - Generic Viagra Testimonials ZorieRedlero https://cialiser.com/ - Cialis Cruila Can Amoxicillin Cure Blackheads erroft <a href=https://cialiser.com/#>Cialis</a> Adeddy Kamagra Gratis - 1399/6/24
    where can i buy cialis on linewhere can i buy cialis on line - Levitra For Sale On Ebay ZorieRedlero https://cialisse.com/ - buy cialis Cruila cialis and tinnitus erroft <a href=https://cialisse.com/#>cialis vs viagra</a> Adeddy Viagra 100mg Online Reputable Site - 1399/5/30

    درباره ما

     معرفی جاذبه های گردشگری ایران و جهان

    کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به torist بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.